Zdalne zarządzanie

10 lutego, 2010 (10:54) | linux | By: konrad

Niby nic prostszego – mamy system, na którym chcemy pracować na odległość. Jeżeli jest to konsola tekstowa Linuksa, najwygodniej użyć protokołu SSH. W każdej dystrybucji pingwina znajdziemy paczki z serwerem i klientem, a pod Windows jest, moje ulubione z resztą, Putty. W przypadku maszyn Windowsowych istnieje coś takiego, jak RDP. Ale co zrobić, jeżeli chcemy pracować w zdalnej sesji graficznej Linuksa? I to w dodatku mając do dyspozycji tylko „okienka” jako klienta?

Z pomocą przychodzi NX Server Free Edition. W moim ulubionym CentOSie instaluje się to bez większych problemów i (nawet po niezbyt szybkich łączach) działa stabilnie i dość szybko. Ograniczeniem wersji darmowej jest możliwość nawiązania tylko dwóch równoległych sesji, ale dla moich potrzeb jest to w zupełności wystarczające. Jeżeli komuś takie ograniczenia przeszkadzają, to istnieje projekt FreeNX, jednak nigdy nie miałem potrzeby, aby z niego korzystać, więc niewiele o nim wiem.
Z punktu widzenia sieci jest to „rozszerzenie” SSH i działa również na porcie tcp/22. Nie miałem nigdy problemów z NATem i zrobieniem port forwardu dla NXa.

Jeżeli mamy naprawdę szybkie połączenie, to możemy w zdecydowanej większość przypadków, niezależnie od systemu serwer i klienta użyć VNC. Ale wydajność takiego rozwiązania….no cóż, powiedzmy, że nie jest powalająca ;-)

Trackback URL: https://konrad.bechler.pl/2010/02/zdalne-zarzadzanie/trackback/

«

»

Write a comment

*