Nagrywanie płytek

12 lutego, 2010 (19:54) | windows | By: konrad

W chwili, w której ceny pen-drive’ów, kart pamięci i innych cudaków opartych na pamięciach flash osiągnęły akceptowalny poziom, przestałem używać płyt CD/DVD. No, prawie przestałem. Czasami trzeba zainstalować system na „gołym” sprzęcie, a do tego zestaw płyt jest – póki co – niezastąpiony. Ale czym nagrać świeżo pobrany obraz najnowszej wersji CentOSa na płytkę? I w drugą stronę: jak zrobić plik ISO mają do dyspozycji wytłoczoną płytę z „instalką” Windowsa?

Z pomocą przychodzi niewielki programik ImgBurn. Właściwie niewiele o tym programie mogę napisać. Poza tym, że działa dokładnie tak, jak powinien. Jest szybki, niewielki i stabilny. Dodatkowo potrafi skasować nośnik RW, zamknąć płytę, sesję lub ścieżkę i kilka innych, niekiedy bardzo egzotycznych rzeczy. Jeżeli z napędu CD/DVD zdarza Ci się korzystać mocno okazjonalnie i to głównie w celu nagrywania płytek z obrazów ISO (i/lub robieniu obrazów z „żywych” płytek), to ten program nada się idealnie. Jeżeli zdarza Ci się czasami nagrywać (lub „komponować” :-)) bardziej zwyczajne płytki, a nie przepadasz za produktami Nero, to warto przyjrzeć się jeszcze czemuś, co nazywa się CD Burner XP. Równie darmowy i równie ciekawy program, który potrafi nagrać chyba wszystkie typy nośników, łącznie z Blu-ray i HD-DVD (chociaż osobiście nie miałem okazji tych ostatnich testować).

Trackback URL: https://konrad.bechler.pl/2010/02/nagrywanie-plytek/trackback/

«

»

Comments

Comment from Wojtek
Time 17 lipca 2013 at 20:41

ImgBurn to dla mnie pozycja obowiązkowa na liście aplikacji do zainstalowania na świeżym systemie. Mały, szybki, prosty. Kiedyś „sprzedawałem” linuksy za cenę nośnika i kosztów wysyłki i tym programikiem wypaliłem blisko 2000 płyt. Jest naprawdę niezawodny, chociaż coraz mniej go używam – pendrive skutecznie wypierają CD/DVD

Write a comment

*