Office compatibility pack

23 lutego, 2010 (10:47) | windows | By: konrad

Wraz z wprowadzeniem na rynek pakietu Office 2007, Microsoft zmienił sposób zapisywania dokumentów. Teraz używają formatu opartego na Open XMLu, który z założenia powinien być „lżejszy”, bardziej otwarty i w ogóle super-extra-hiper-cudowny. Technicznie aspekty tych formatów niezbyt mnie interesują, a marketingowo jest to dość ostra konkurencja dla powstałego trochę wcześniej OpenDocument (którym natywnie posługuje się np. Open Office).

No dobra, ale co mamy zrobić, jeżeli jesteśmy posiadaczami pakietu Office w wersji wcześniejszej (na przykład 2003 lub XP) i dostaniemy dokument zapisany w nowym formacie? Microsoft to przewidział. Myślał, myślał, i wymyślił. Narzędzie nazywa się „Pakiet zgodności formatu plików pakietu Microsoft Office dla programów Word, Excel i PowerPoint 2007”. Waży kilkadziesiąt mega, ale działa poprawnie. I to nie jest byle programik. Integruje się bowiem z zainstalowanym Office’m i umożliwia odczytywanie i edycję dokumentów w „nowym” formacie za pomocą „starych” narzędzi. Bez dodatkowych kroków typu ręczne konwertowanie plików, albo otwieranie ich za pomocą dodatkowej opcji ukrytej gdzieś w menu. Wszystko przebiega automagicznie. Fakt, pliki otwierają się trochę wolniej, ale przecież zawsze możemy sobie kupić mocniejszy komputer :-)

Nie mam zamiaru rozpisywać się jaki to Microsoft jest cudowny i wspaniały, ale to narzędzie naprawdę ułatwia pracę z klientami i doceniam, że coś takiego zostało wydane.

Trackback URL: https://konrad.bechler.pl/2010/02/office-compatibility-pack/trackback/

«

»

Write a comment

*