Cacti i Mikrotik

29 marca, 2013 (16:32) | mikrotik, sprzęt | By: admin

Ponieważ ostatnio udało mi się „udusić” Mikrotika za pomocą laptopa podłączonego przez WiFi (obciążenie CPU routera wskazywało 100%, a urządzenie nie odpowiadało nawet na porcie SSH), postanowiłem dorzucić do Cacti wykres obrazujący obciążenie procesora mojego routerka. Najpierw zacząłem szukać odpowiednich schematów (ang. template), ale znalazłem tylko rozbudowane do granic możliwości kombajny albo rozwiązania, które nie działały. Przyszło mi nawet do głowy, że będę musiał utworzyć własny template, na co zupełnie nie miałem ochoty. Szczęśliwie trafiłem na TEN wpis, dzięki któremu udało mi się rozwiązać mój problem w ciągu 5 minut.

Aby wpis ten był odrobinę chociaż kształcący, popatrzmy, jak zaaplikować taki mechanizm krok po kroku.

Najpierw trzeba określić, co tak właściwie chcemy mierzyć. Mi aktualnie potrzebne jest obciążenie procesora i właśnie ten parametr posłuży nam za przykład. W RouterOS takie coś oczywiście istnieje i jest dostępne w bardzo prosty sposób (przy okazji obrazek pokazuje też wersję systemu):

mikrotik_cpu_load_01

Ale jak się do tych danych dostać z poziomu Cacti? Najpierw należy zidentyfikować OID, co też okazało się rzeczą niezbyt skomplikowaną:

[kbechler@zgoda-router] > /system resource cpu print oid
 0 load=.1.3.6.1.2.1.25.3.3.1.2.1
[kbechler@zgoda-router] >

Mając już upragniony ciąg znaków (składający się wprawdzie tylko z cyferek i kropek, ale nadal w danym momencie upragniony), możemy przystąpić do konfigurowania Cacti na podstawie wpisu z bloga, do którego wyżej linkowałem. W tym celu logujemy się do konsoli Cacti, klikamy na „Create”=>”New graphs” i w sekcji „Graph Templates” wybieramy „SNMP – Generic OID Tables” (jak na obrazku poniżej).

mikrotik_cpu_load_02

Teraz klimay na dole strony „Create” i w następnym formularzu wpisujemy pozyskany kilka chwil wcześniej ciąg znaków w pole „OID”.

I to wszystko – za kilka minut Cacti pobierze sobie z routera odpowiednie dane i zacznie rysować śliczny wykresik, na którym będziemy mogli pooglądać, jak bardzo zapracowany jest nasz router.

Trackback URL: https://konrad.bechler.pl/2013/03/cacti-i-mikrotik/trackback/

«

»