Edytor dla programistów

23 sierpnia, 2012 (15:08) | Bez kategorii | By: konrad

Ponieważ nigdy nie byłem (nie jestem obecnie i prawie na pewno nie będę w przyszłości) programistą, to nie interesowały mnie narzędzia przeznaczone dla tej grupy osób. Ale czasami muszę napisać jakiś mało skomplikowany program, który pozwoli mi spędzić mniej czasu nad rozwiązywanym akurat problemem, albo w ogóle pozwoli go rozwiązać. Są to zazwyczaj dość prymitywne rzeczy pisane w C. W Internecie można natknąć się na setki informacji dotyczących najbardziej chyba obecnie popularnego środowiska, jakim jest Eclipse. Jednak jest to dla mnie przerost formy nad treścią. Eclipse jest fajne, elastyczne i bardzo rozbudowane. No właśnie – zdecydowanie zbyt rozbudowane, jak na moje skromne potrzeby. Chciałbym mieć coś w miarę lekkiego, co potrafiłoby pokolorować składnię, było w miarę wygodne i potrafiło obsłużyć kompilatory C dla różnych architektur. Znalazłem code::blocks i bardzo mi się spodobał. Nie dość, że ma wszystko to, co chciałem, to na dodatek można sobie pobrać paczkę dla Windows (bo taka mi jest potrzebna), w której znajduje się jednocześnie edytor oraz kompilator C (w wersji MinGW).

Środowisko obsługuje wiele różnych kompilatorów (między innymi GNU GCC na pięć różnych architektur sprzętowych), a ich konfiguracja polega na podaniu ścieżki, w której taki kompilator zainstalowaliśmy. W moim przypadku „podłączenie” AVR toolchain Atmela polegało na wyklikaniu ścieżki i naciśnięciu „OK”.

W miarę ładnie działa także integracja z debuggerem – code::block samo wyszukuje i na bieżąco pokazuje wartości zmiennych lokalnych oraz parametrów wywołania funkcji.

Jedyne, czego mi brakuje, to możliwość użycia tego środowiska przy pisaniu programów w asemblerze, ale zdarza mi się to na tyle rzadko, że nie będę specjalnie narzekał.

Trackback URL: https://konrad.bechler.pl/2012/08/edytor-dla-programistow-codeblocks/trackback/

«

»

Write a comment

*