Wirtualny serwer terminali i dźwięk

12 lipca, 2012 (09:29) | vmware, windows | By: konrad

Nadeszła nowa era – era wirtualizacji. Pochłonęła już większość naszych serwerów, a teraz dobrała się też do stacji roboczych. Użytkownicy płaczą i zgrzytają zębami, zastanawiając się, gdzie będą przechowywać dziesiątki filmów i tysiące MP3ek. Ale taka jest cena postępu cywilizacyjnego.

Przechodząc do tematu zasadniczego, kończymy właśnie konfigurować serwer terminali, który już niedługo zasiedlony będzie przez pierwszych użytkowników. Wiem, że będą smutni, bo będą musieli rozstać się ze swoimi grubymi klientami i mam zamiar zrobić wszystko (no dobra, wszystko to może nie, ale sporo), żeby nie czuli się aż tak bardzo źle. A przecież nie da się pracować bez dźwięku… I tu pojawił się problem, którego rozwiązanie nie jest takie do końca oczywiste – jak spowodować, żeby serwer terminali bez karty dźwiękowej potrafił generować dźwięk (konkretnie chodzi o maszynę wirtualną z Windows 2008 R2, do której użytkownicy podłączają się za pomocą RDPa).

Wbrew pozorom (a dokładniej: wbrew temu, co mi na początku przyszło do głowy) nie trzeba kombinować z mniej lub bardziej wirtualnymi kartami dźwiękowymi w serwerze. Do zrobienia są dwie zaledwie rzeczy:
– skonfigurować klienta RDPa tak, żeby odtwarzał dźwięki z komputera zdalnego,
– skonfigurować serwer terminali tak, żeby pozwalał na odtwarzanie dźwięku w sesjach zdalnych.

Pierwszy punkt można zrealizować w sposób prosty, intuicyjny i dobrze opisany (choćby TUTAJ). Wystarczy w zakładce „Zasoby lokalne” zaznaczyć odpowiednią opcję i po kłopocie.

Trochę gorzej jest natomiast z samym serwerem. A właściwie może nie tyle gorzej, bo też wystarczy zmiana jednej opcji, ale zdecydowanie trudniej ją znaleźć. Do magicznego miejsca możemy dotrzeć w następujący sposób:

– Logujemy się RDPem na zdalną maszynę i uruchamiamy „Remote Desktop Session Host Configuration” (zakopane to jest w „Menu Start” -> „Administratiove Tools” -> „Remote Desktop Services”),
– Klikamy dwa razy na „RDP-Tcp” (o ile nie zmieniliśmy domyślnej konfiguracji) i wybieramy zakladkę „Client Settings”,
Odznaczamy opcję „Audio and video playback”.
Teraz wystarczy zamknąć sesję RDPa, podłączyć się ponownie i możemy cieszyć się pełnowartościowym YouTube’m :-)

Trackback URL: https://konrad.bechler.pl/2012/07/wirtualny-serwer-terminali-i-dzwiek/trackback/

«

»

Write a comment

*