NTFS junctions

11 marca, 2010 (12:24) | windows | By: konrad

Microsoft w swoim NTFS 3.0 (czyli systemie plików, który jest domyślny dla Windows od wersji 2000) wbudował mechanizm „junction point„. Wygląda na to, że działa to trochę jak Linuksowe dowiązania symboliczne, ale na odrobinę niższym poziomie. Sam Windows XP dał się oszukać i działa z „podlinkowanym” w ten sposób katalogiem „Program Files” (co jest z resztą jednym z rozwiązań umożliwiających jakąkolwiek normalną pracę z ASUSem EEE PC 901, z którym mam właśnie nieprzyjemność obcować).

Z drugiej strony, ustrojstwo działa wyjątkowo magicznie i zachowuje się w niektórych przypadkach bardzo specyficznie. Przykładowo: możemy takie dowiązanie wyrzucić do kosza za pomocą explorera i wszystko działa dobrze. Ale jak opróżnimy kosz, to znika też zawartość katalogu docelowego. Krótką listę niespodzianek można znaleźć tutaj.

W XPku istnieją co najmniej dwa narzędzia, umożliwiające zabawę z takimi dowiązaniami. Jednym jest programik Linkd.exe, który znajduje się w pakiecie Windows Server 2003 Resource Kit Tools. Drugim – Junction produkcji Sysinternals. Oba pozwalają tworzyć i usuwać tytułowe linki, więc przy prostych zastosowaniach nie widzę specjalnej różnicy. Przewagą drugiego jest to, że nie musimy instalować całego pakietu, jako że jest on dostępny samodzielnie.

Co ciekawe – Windows Explorer wyświetla takie „wskaźniki” z ikonką regularnego katalogu, natomiast Total Commander rozpoznaje, że to niezupełnie pełnowartościowy katalog i ustawia specjalną ikonę.

Trackback URL: https://konrad.bechler.pl/2010/03/ntfs-junctions/trackback/

«

»

Write a comment

*