Linux na laptopie?

4 marca, 2010 (15:06) | linux | By: konrad

Na co dzień Linuksa używam właściwie tylko na serwerach i dawno nie sprawdzałem, jak wygląda sprawa instalacji pingwina na stacji roboczej. Wygrzebałem więc z szafy jakiegoś laptopa i przystąpiłem do działania. Laptop okazał się sprzętem „nieco” już przechodzonym. Jest to HP/Compaq nx9005 kontrolowany przez procesor Athlon XP2400+ z 512 MB RAMu i 60GB dyskiem. Żaden demon szybkości, ale zainstalować jakąś nową dystrybucję powinno się dać :-)

Zrobiłem małe rozeznanie wśród obecnych dystrybucji i wybrałem sobie openSUSE. Raz, że jest dość popularna, a dwa, że firmowana przez Novella, więc powinna być w miarę dopracowana. Muszę przyznać, że pierwsze wrażenie zrobiła całkiem niezłe – zainstalowałem to sobie testowo na – zrobionej na szybko – maszynie wirtualnej, i nawet zadziałało.

Pierwsza przeszkoda, na jakąś się nadziałem to uszkodzony napę DVD. Instalator dał się załadować, ale nie był w stanie odczytać niektórych plików z płytki. Niestety, innego napędu nie udało mi się szybko znaleźć, więc spróbowałem instalacji przez Internet. (Przy okazji: Podczas konfiguracji sieci w instalatorze mamy wybór pomiędzy DHCPem, a ustawieniami ręcznymi, które został przetłumaczone jako „podręcznik” :-)). Instalacja przebiegła bez problemów, a sam proces można sprowadzić do klikania „Dalej…”. GNOME w openSUSE wygląda zupełnie inaczej, niż ten z CentOSa – jak na mój gust jest bardziej „Windowsowy”. Na razie system udało mi się bez problemów zainstalować. Zobaczymy, czy da się tego używać… :-)

Trackback URL: https://konrad.bechler.pl/2010/03/linux-na-laptopie/trackback/

«

»

Write a comment

*