Midnight Commander i ładne ramki

19 lutego, 2010 (14:16) | centos, linux | By: konrad

Stwierdziłem, że krzaki zamiast ładnych ramek, które pokazuje Midnight Commander przestały mi odpowiadać. Właściwie nigdy mi się nie podobały, ale do tej pory zwyczajnie nie chciało mi się z tym walczyć. Ponieważ niemal zawsze mój kontakt z Linuksem opiera się na zdalnych sesjach SSH, które umożliwia mi PuTTY, to na początku sprawdziłem, czy te same objawy występują na „żywej”(*) konsoli. Okazało się, że nie występują i wszystkie ramki są zbudowane z linii a nie dziwnych znaczków.

Ramki poprawne:

Ramki z krzaczków:

Poszukałem trochę i okazało się, że problem leży w kodowaniu znaków. A dokładniej w tym, że moje CentOSy domyślnie korzystają z dobrodziejstw UTF-8:
[kbechler@flame ~]$ locale
LANG=en_US.UTF-8
LC_CTYPE="en_US.UTF-8"
LC_NUMERIC="en_US.UTF-8"
LC_TIME="en_US.UTF-8"
LC_COLLATE="en_US.UTF-8"
LC_MONETARY="en_US.UTF-8"
LC_MESSAGES="en_US.UTF-8"
LC_PAPER="en_US.UTF-8"
LC_NAME="en_US.UTF-8"
LC_ADDRESS="en_US.UTF-8"
LC_TELEPHONE="en_US.UTF-8"
LC_MEASUREMENT="en_US.UTF-8"
LC_IDENTIFICATION="en_US.UTF-8"
LC_ALL=

Pierwszym rozwiązaniem, na jakie się natknąłem było wyłączenie UTFa po stronie serwera. Oczywiście zadziałało, ale nie chciałem tego robić, bo UTF jest fajny i z powodu byle ramek szkoda by było wprowadzać aż tak duże zmiany. Szukałem więc dalej i natknąłem się na Trzepak, a dokładnie na TEN temat. Rozwiązanie tutaj podane zdecydowanie bardziej przypadło mi do gustu. Okazuje się, że PuTTY domyślnie przyjmuje kodowanie znaków ISO-8859. Aby przełączyć się na używanie UTF-8 wystarczy kilka kliknięć. Trzeba tylko wiedzieć gdzie :-)

Po tym prostym zabiegu mogę oglądać ślicznie wyglądające ramki i korzystać jednocześnie z UTF-8. Mniej-więcej o to chodziło :-)

(*) Taka zupełnie żywa i naturalna to ona nie była. Jestem zbyt leniwy i wygodny, żeby uruchomić nogi i pójść do serwerowni (w której na dodatek jest zimno i głośno). Ale konsola VMWare jest wystarczająco bliska – z punktu widzenia systemu – materialnemu monitorowi, że mogłem jej w tym wypadku zaufać.

Trackback URL: https://konrad.bechler.pl/2010/02/midnight-commander-i-ladne-ramki/trackback/

«

»

Write a comment

*